Hvala sveti Oče! Zadnju nedjelju s nama kao Papa!

Untitled. “Slušajući glasove suosjećanja ljudi zbog Vašeg hrabrog čina, ispunjeni smo utjehom. Vaša odluka otkriva čistoću duše, snažnu i nepokolebljivu vjeru, snagu poniznosti i blagosti te veliku hrabrost kojom se zapravo odlikovao svaki korak Vašeg uzornog pontifikata. Zahvalni smo Božjoj Providnosti što smo mogli pratiti Vaš nauk tijekom osam godina Vašeg bogatog služenja. Osobito smo zahvalni na načinu kako ste obnašali Petrovu službu: s velikim dostojanstvom, vizijom i hrabrošću. Isto tako, svojim naučavanjem i pisanjem Vi ste se znali suočiti s velikim izazovima i pitanjima današnjeg svijeta, kreativnim i bogatim teološkim razmišljanjem”, piše nadbiskup Puljić. Premda je ta najava sve ražalostila, biskupi su Papino očitovanje prihvatili i prenijeli vjernicima – da je upravo duboka ljubav koju Njegova Svetost nosi za Boga i Crkvu razlogom koji ga je potaknuo na tako važnu odluku za život Crkve. “Dok nas u ovim trenucima pogađa ta vijest, osjećamo začuđenost i udivljenje. Zbog toga, Vaša Svetosti, odluku koju ste donijeli smatramo činom Vaše osobne hrabrosti i poniznosti. Hvala Vam, Sveti Oče, na tom divnom primjeru. Želimo Vam, s velikom ljubavlju, ganućem i udivljenjem, iz dubina naših srdaca izreći “Kada su Vas pred osam godina kardinali izabrali za Petrovu službu, pojavili ste se na balkonu sv. Petra i predstavili kao ‘ponizni radnik u vinogradu Gospodnjem’. Neizmjerno smo Vam zahvalni što ste nam pružili svijetli primjer jednostavnog i poniznog radnika u Gospodnjem vinogradu. Na poseban način smo zahvalni jer ste u tom vinogradu znali u svakom trenutku ostvariti ono što je najvažnije: donositi Boga ljudima i dovoditi ljude k Bogu. Obećavamo Vam, Svetosti, naše ponizne molitve. Kao Vaši suradnici u Crkvi u Hrvata, dopustite mi, Sveti Oče, reći: hrvatski biskupi i njihovi vjernici bliži su Vam nego ikada”, piše nadbiskup Puljić.                                                                                                          Moleći Papin blagoslov biskupima, svećenicima, đakonima, redovnicima i redovnicama, sjemeništarcima i vjernicima laicima u Hrvatskoj i diljem svijeta, predsjednik Hrvatske biskupske konferencije poželio je papi Benediktu XVI. dobar početak svetoga korizmenog vremena. (ika)                                

poruka predsjednika HBK, Benediktu XVI