Kateheza – lijepa i teška zadaća

U našem vremenu nije lako odgajati kao i ranije.Mnoge nepovoljne okolnosti odgojiteljima ne idu naruku. Previše je agresivnog i rušilačkog naboja, a premalo skladnog duha i konstruktivnih graditelja. Nije teško uočiti da su neke moralne i opće ljudske vrijednote stavljene u stranu ili ih se dovodi u pitanje. A demokracija kao okvir slobodnog djelovanja, gdje se može govoriti i raditi, nažalost, ponekad poprima oblike anarhije i nereda.

Znaju li današnji očevi i majke dogovoriti pa odrediti vrijeme kad će se kao obitelj naći zajedno, poći skupa u šetnju ili hodočašće, sjesti i razgovarati o važnim pitanjima? Jer otac i majka su prvi i glavni odgojitelji. Uz njihovu pomoć djeca stječu prve spoznaje i temeljne kreposti. Cijenjeni učitelji, vjeroučitalji i odgojitelji, vašoj brizi i odgovornosti povjerava se mladost koja je nada i budućnost naroda.

(Iz poruke biskupa Želimira Puljića povodom početka školske godine)