Obavijesti za Veliki tjedan

Dragi župljani,

nalazimo se u Velikom tjednu. Veliki tjedan je vrhunac liturgijske godine. Ove godine slavlje Velikog tjedna i Uskrsa imaju posebno značenje zbog strašne pandemije Covid-19, koja je pogodila cijeli svijet što znači da vjernici neće moći biti prisutni na slavljima obreda Vazmenog trodnevlja i na sam Uskrs. Preporučjem Vam da obrede pratite putem medija http://www.zg-nadbiskupija.hr/dokumenti/aktualnosti/kardinal-bozanic-predvodi-obrede-velikog-tjedna-u-sopotu
http://www.zg-nadbiskupija.hr/dokumenti/aktualnosti/raspored-misa-i-obreda-u-velikome-tjednu

Jedan od običaja koji nam je svima drag o Uskrsu je i uskrsni blagoslov hrane. Pošto se nećemo okupiti na Veliku subotu u crkvi hranu možete sami blagosloviti prije blagovanja ovom molitvom:
Predmolitelj:
U ime Oca i Sina i Duha Svetoga.
Svi se prekriže i odgovore:
Amen.
Predmolitelj:
Uskrs je blagdan obnove čovjeka i svijeta. Kristovom smrću i uskrsnućem otkupljen
je čovjek i cijeli svemir. Zato nam odsada valja živjeti novim životom. Neka nas svaki obrok podsjeća i poziva na gozbu tijela i krvi Kristove, na ljubav koju je Isus pokazao na posljednjoj večeri i na lomljenje kruha u kojem su učenici prepoznali uskrsloga Gospodina, da u blagovanju blagoslovljene hrane, u zajedništvu svoga obiteljskog
stola budemo trajno povezani s uskrslim Gospodinom i živimo kao novi ljudi. Oče naš…
Predmolitelj:
Svemogući Bože!
Ti si htio da učenici u Emausu
prepoznaju Krista uskrsloga u lomljenju kruha. Blagoslovi + ovaj kruh, meso, jaja…
da i mi koji ovo budemo blagovali danas i svakog dana našega života
s vjerom susrećemo tvoga uskrslog Sina, od njega primamo kruh života
te po njemu i sami dostignemo slavu uskrsnuća. Koji živi i kraljuje u vijeke vjekova.
Amen.
Svi se prekriže govoreći:
U ime Oca i Sina i Duha Svetoga. Amen.

Dragi prijatelji, ove dane nećemo biti fizički zajedno u našoj župnoj crkvi, ali budimo zajedno povezani u molitvi. Nadajmo se i vjerujmo da će nam Uskrsli Spasitelj donijeti tako željenu radost, mir i veselje.

Svima Vam želim lijep, blagoslovljen i miran Veliki tjedan,

vlč. Marko