Peta uskrsna nedjelja

Isus govori o trsu i lozi ili vinu koje se stvara iz trsa i loze. Vino je plod trsa i rada ruku čovječjih. Isus je dakle taj trs,a mi loze. To znači da je vino djelo trsa-Krista i loze-čovjeka. Vino simbolizira cjelokupnu čovjekovu egzistenciju ostavarenu u toj božansko ljudskoj dvojnosti: biti svoj i biti od Boga. Dakle Isus ne govori o umiječu vinogradarstva nego o umijeću življenja. U odlomku o istinskom trsu i lozama Isus osam puta spominje donošenje ploda,a čak šesnaest puta ostanak loze na trsu. Time se intenzivira potreba učeničkog ostajanja u Kristu-trsu iz kojega plod crpi snagu života, polagano i ustrajno, u vjernosti i strpljivosti dozrijevanja. Sve dakle ima izvor u Njemu i on je jedini izvor plodnosti učenika. Odvojeni od njega učenici ne mogu ništa. Ili ako nešto i učine, to  neće imati trajne vrijednosti i ploda!