Župa sv. Vida Mučenika - Zagreb, Petruševec

Posveta Lateranske bazilike

Ove nedjelje, 32. kroz crkvenu godinu, slavimo blagdan posvete Lateranske bazilike, koja je od starine bila Papina katedrala. Ona je simbol našega vjerničkog, katoličkog zajedništva. Slaveći ovaj blagdan, sjedinjujemo se sa Svetim ocem, ali i s cijelom Crkvom.
U dijelu Rima zvanom Lateran postojala je u 4. st. palača koja je pripadala carskoj obitelji. Kad je Konstantin dao slobodu Crkvi, palaču je poklonio Petrovu nasljedniku za biskupsku rezidenciju. Isti car dao je, u dogovoru s papom Melhijadom u blizini te palače podići baziliku, koju je kasnije zub vremena srušio, ali je na tom mjestu podignuta nova, sjajnija i veća. Ona je do 15. st. služila kao jedina Papina katedrala. Nosi časni naslov majka svih crkava, a u njoj je održano pet općih sabora. Nakon povratka iz Avinjonskog sužanjstva, pape su se s vremenom preselile u novu palaču na Vatikanskom brežuljku, a u 17. st. tu je podignuta Bazilika sv. Petra koja je postala stalna Papina crkva. U znak povijesnog kontinuiteta, u bazilici sv. Ivana Lateranskog svaki se papa ustoličuje na početku svoje službe za biskupa Rima. Ovaj nas blagdan podsjeća da je Crkva zajednica koja se okuplja na liturgijska slavlja u crkvi – građevini.

Općenite župne informacije

Svete Mise

  • od utorka do subote – 19:00 sati
  • nedjeljom – 8:30 i 11:00 sati
  • ponedjeljak – Nema večernjih sv. Misa

Uredovno vrijeme rada župnog ureda

  • od utorka do petka, od 18.00 do 18.45 sati

Molimo Vas da poštujete uredovno vrijeme rada župnog ureda.

Ostale župne aktivnosti

  • svaki dan u 18:30 sati je KRUNICA
  • svaki četvrtak u 18:00 sati je KLANJANJE PRED PRESVETIM OLTARSKIM SAKRAMENTOM
  • klanjanje pred PRESVETIM OLTARSKIM SAKRAMENTOM se ne održava u ljetnom i Božićnom ciklusu
  • svaki petak u Korizmeno vrijeme u 18:00 sati je KRIŽNI PUT

Misne nakane

3. 12. 2023. – 9. 12. 2023.

1. tjedan došašća

NED

3. 12.

8.30

11.00

+ Marko, Marija, Mirko i Zorka Orlovac

PRO POPULO

PON

4. 12.

6.00 + Franjo i Pava Bulajić
UTO

5. 12.

6.00 + Zorka Bumbar
SRI

6. 12.

6.00 Za Antu, Marka, Tomislava i Jelenu
ČET

7. 12.

6.00 + Mate i Jurka Lucić
PET

8. 12.

6.00 zajedničke nakane
SUB

9. 12.

6.00 + Andrija, Marko, Marija i Zora Brigadir

Raspored župnih kateheza

8. razredi – ponedjeljkom u 20.15 h

7. razredi – ponedjeljkom u 19.30 h

3. razredi – subotom u 10 h

2. razredi – subotom u 11 h

4., 5. i 6. razredi – subotom u 12 h

Ministanti – prve subote u mjesecu u 18 h

Novi raspored vrijedi od 1. studenoga

Skip to content