Proslavili smo Vidovo


Katolička agencija IKA najavila je naše slavlje i objavila ovaj izvještaj sa slavlja(donosimo dio izvještaja ostalo pročitajte na web str IKE) “Svoga nebeskog zaštitnika sv. Vida, mučenika prvih kršćanskih stoljeća, mlada župa Petruševec svečano je proslavila na njegov blagdan.Najsvečanije je bilo središnje večernje bogoslužje, a predslavio ga je mons.dr. Juraj Batelja, postulator kauze kardinala Franje Kuharića. Tom prigodom proslavljena je i 20. obljetnica blagoslova nove kapele, tada filijale župe Savica-Šanci, koju je na Vidovo 1992. blagoslovio krdinal Kuharić. Kapela je kasnije postala župna crkva, uz koju su dograđene župne dvorane,župni stan te drugi sadržaji. Uvodeći u misno slavlje, mons. Batelja kazao je da je prvi puta u toj župi, te izrazio oduševljenje velikim brojem djece i mladih na misnom slavlju, koje je pjesmom uveličao Zbor mladih. U homiliji govoreći o sv. Vidu, oslikao je život tog mladog mučenika s početka 4. st., kazavši da je on jedan od onih svetaca koje puk veoma štuje, ali o kojemu je malo povijesno zajamčeno. Za njegovu povijesnu opstojnost najsigurnije je jamstvo štovanje što se oko njegova lika rano razvilo. Mučeništvo mladog Vida povezao je s mučeništvom Ajojzija Stepinca.Osvrnuo se i na ulogu obitelji i obiteljskog odgoja. Gradnja nove crkve, koja je prijeka potreba zasada je u daljnjem planu, kazao je župnik jedne od najmlađih, ali vjerski i duhovno jedne od najbogatijih zagrebačkih, posebno prigradskih župa. Župa je mlada, lanjske godine proslavila je 10. obljetnicu, a mlada je i po dobi župljana, osobito brojih mladih obitelji.