SVETI PETAR I PAVAO

Apostolski prvaci sv. Petar i sv. Pavao zauzimaju u kršćanstvu središnje i nezaobilazno mjesto. Ova je godina osim toga godina Sv. Pavla. Apostol Petar je temelj Crkve i vidljivi znak Isusov, dok je Pavao tumač dubina vjere. Veliki obraćenik i primjer kako Božja milost može mijenjati čovjeka. Molimo moćni zagovor velikih svetaca, uzora vjere i svjedočenja Isusa Krista.
Papa Benedikt XVI. na današnju svetkovinu svetih apostola Petra i Pavla predvodio je u bazilici Sv. Petra svečanu misu u tijeku koje je prema drevnom običaju podijelio palij nadbiskupima metropolitima koje je imenovao u tijeku protekle godine. Među njima je bio i prvi đakovačko-osječki nadbiskup metropolit Marin Srakić, predsjednik Hrvatske biskupske konferencije, kojega je Papa ohrabrio, zaželjevši mu puno uspjeha u pastoralnoj djelatnosti u novoustrojenoj nadbiskupiji metropoliji. U subotu je Papa Benedikt XVI. otvorio u rimskoj bazilici Svetog Pavla izvan zidinameđunarodnu Godinu sv. Pavla. Ušavši u baziliku zajedno s ekumenskim patrijarhom Bartolomejom I. kroz “Pavlova vrata”, koja će 365 dana biti otvorena hodočasnicima, Papa je upalio plamen koji će gorjeti tijekom cijele godine. Pavlova godina, koja podsjeća na 2000. rođendan Apostola naroda, traje do 29. lipnja iduće godine.