USUSRET BLAGDANU SV. VIDA ZAŠTITNIKA NAŠE ŽUPE

Danas se postavlja u pitanje oblik i namjena župe. Svi mi osjećamo da je župa nešto naše. Bez nje je čovjek nekako nepotpun. No župljani nemaju jasnu svijest da je župa mjesto gdje svatko treba dati ono najbolje što ima. U gradnji župne zajednice i župske svijesti važno je i propovijedanje i liturgija i Caritas. No i vjerske, kulturne, tradicijske etičke vrednote koje se žive bitne su za razvitak župske svijesti. Zato se u župi treba okupiti sve što je dobro. Župa je prvenstveno zajednica kršćana. Kršćani su pak oni koji vjeruju, koji su kršteni i koji žive svoju vjeru na području gdje prebivaju. Taj osjećaj zajedništva, životne povezanosti i suodgovornosti za zajedničko spasenje osnovni su elementi župske svijesti. Župa pak može biti dobro formirana, slabo formirana ili na početku formiranja. Naša župa ovdje mlada je i možemo govoriti o tome da se župska svijest tek formira jer se svi članovi župne zajednice koji žive na njenom teritoriju još nisu aktivno uključili u život župe. Župni blagdan, zaštitnika, patrona župe svakako je jedan trenutak kada se župska svijest može potaći i pokazati na djelu. Budimo zajedno i zajedno slavimo župni blagdan! Učinimo svatko nešto lijepo da bi nam svima bilo ugodnije i ljepše živjeti ovdje gdje provodimo svoje dane.