Župa sv. Vida Mučenika - Zagreb, Petruševec

VJERA I EUHARISTIJSKO SLAVLJE (MISA) – TEMELJI KRŠĆANSTVA (4)

Govor o vjeri dovodi do jednog zadivljujućeg iskustva: čovjek nosi u sebi tajanstvenu čežnju za ISTINOM, DOBROTOM, LJEPOTOM, LJUBAVLJU, JEDINSTVOM. Mi vjernici rekli bi za Bogom. Ta čežnja upisana je u ljudsko srce kaže Katekizam katoličke crkve u br. 27. Istraživanje čovjekove prirode priznaje da u čovjeku neime ima jedno područje koje je posebno obilježeno poimanjem  naročitih odnosa s jednom zadnjom realnošću. Ovo religiozno raspoloženje nije nešto drugotno.Čovjek je unutarnje usmjeren prema vrhunaravnome-transcendentnom.Glavna zapreka pozitivnom odnosu je OHOLOST koja čovjeka a ne tu stvarnost stavlja u središte.Zato Biblija kaže da se Bog oholima protivi.Čovjek svjetlom razuma može spoznati tu svrhu života i transcendentalnu stvarnost no ne može o toj stvarnosti govoriti bez Objave. U punini vremena Isus iz Nazareta koji tvrdi da je PUT-ISTINA-ŽIVOT ispunja čovjekova traženja.       S Isusom nastupa kraj govora o bogovima. Zato kršćani  praktično jedini jesu ateisti. Ne vjeruju u bogove nego Isusa = „Tko mene vidi vidi Boga.“ (Iv 14,9). No i  tu može biti krive slike Boga o kojem Isus govori i o toj slici ovisi naš život, religiozno ponašanje, naša molitva i naši stavovi. Ispravno ponašanje znak je ispravne slike o Bogu, i obratno krivo ponašanje znak je krive slike o Bogu koju ja imam.

Općenite župne informacije

Svete Mise

  • od utorka do subote – 19:00 sati
  • nedjeljom – 8:30 i 11:00 sati
  • ponedjeljak – Nema večernjih sv. Misa

Uredovno vrijeme rada župnog ureda

  • od utorka do petka, od 18.00 do 18.45 sati

Molimo Vas da poštujete uredovno vrijeme rada župnog ureda.

Ostale župne aktivnosti

  • svaki dan u 18:30 sati je KRUNICA
  • svaki četvrtak u 18:00 sati je KLANJANJE PRED PRESVETIM OLTARSKIM SAKRAMENTOM
  • klanjanje pred PRESVETIM OLTARSKIM SAKRAMENTOM se ne održava u ljetnom i Božićnom ciklusu
  • svaki petak u Korizmeno vrijeme u 18:00 sati je KRIŽNI PUT

Misne nakane

23. 6. 2024. – 29. 6. 2024.

Dvanaesti tjedan kroz godinu

ED

23. 6.

8.30 PRO POPULO
UTO

25. 6.

19.00 + Slavko Tomšić, Emilko i Janja Tutić
SRI

26. 6.

19.00 + Ivo Komljenović
ČET

27. 6.

19.00 Na nakanu
PET

28. 6.

19.00 Zajedničke nakane
SUB

29. 6.

19.00 + Mijat Tolić, Anto, Jela i Anto Kurtušić

Raspored župnih kateheza

Župne kateheze se nastavljaju početkom rujna 2024.

Skip to content