Župa sv. Vida Mučenika - Zagreb, Petruševec

VJERA I EUHARISTIJSKO SLAVLJE (MISA) – TEMELJI KRŠĆANSTVA (6)

Filozofsko razmišljanje o bitku i svrsi života pomaže nam da jasnije izrazi ono što čovjek traži kao najvažnije u životu. To najvažnije, bitak, filozofi nazivaju imenima: ISTINA, JEDNO-ZAJEDNIŠTVO, DOBROTA, LJEPOTA-SKLADNOST.  Te stvarnosti različite religije nazivaju razni imenima. Moramo jasno reći da je glavni razlog svakom nevjerovanju u svrhu života OHOLOST koja u centar ne stavlja svrhu, cilj, vrednote nego samog pojedinca-čovjeka, A Bog se oholima protivi a poniznima daje milost! Čovjek dakle može spoznati da on nije svrha svijeta i da on nije dao zakonitost svijetu koja jasno postoji. Zato se kaže da je bit svijeta DUH a ne materija ili ono što je stvoreno. U punini vremena u sva ta čovjekova traženja ulazi Isus iz Nazareta koji jasno tvrdi da je On ta ISTINA-PUT-ŽIVOT, dakle sve ono što mi pridajemo SVRSI, BITKU ili Bogu.

S Isusom prestaje govor o bogovima. Kršćani su jedini pravi ateisti, oni ne vjeruju u nikakve bogove nego samo u Isusa Krista koji reče: „Tko mene vidi vidi Boga!“(usp. Iv 14,9;12,45). Otada poznavati Isusa znači poznavati Boga. On je Objava PRAVOGA BOGA. Čovjek dakle razumom može spoznati da Bog jest ali ne i kakav On je. To Bog mora objaviti. Vjerovanje u objavljenju Božju istinu  je nadnaravna, Isusova ili Božja vjera. No i ona može biti kriva (npr.krivo tumačiti Isusove riječi)zato je treba dobro upoznati, da bi bila autentična u skladu s Objavom.

Općenite župne informacije

Svete Mise

  • od utorka do subote – 19:00 sati
  • nedjeljom – 8:30 i 11:00 sati
  • ponedjeljak – Nema večernjih sv. Misa

Uredovno vrijeme rada župnog ureda

  • od utorka do petka, od 18.00 do 18.45 sati

Molimo Vas da poštujete uredovno vrijeme rada župnog ureda.

Ostale župne aktivnosti

  • svaki dan u 18:30 sati je KRUNICA
  • svaki četvrtak u 18:00 sati je KLANJANJE PRED PRESVETIM OLTARSKIM SAKRAMENTOM
  • klanjanje pred PRESVETIM OLTARSKIM SAKRAMENTOM se ne održava u ljetnom i Božićnom ciklusu
  • svaki petak u Korizmeno vrijeme u 18:00 sati je KRIŽNI PUT

Misne nakane

26. 11. 2023. – 2. 12. 2023.

34. tjedan kroz godinu

NED

26. 11.

8.30

11.00

+ Kata Lovričić

PRO POPULO

UTO

28. 11.

19.00 + Jozo Gavrić
SRI

29. 11.

19.00 + Anđa Šalić
ČET

30. 11.

19.00 + Marko, Ivan i Pava Andrić
PET

1. 12.

19.00 zajedničke nakane
SUB

2. 12.

19.00 + Anto i Ruža Petric

Raspored župnih kateheza

8. razredi – ponedjeljkom u 20.15 h

7. razredi – ponedjeljkom u 19.30 h

3. razredi – subotom u 10 h

2. razredi – subotom u 11 h

4., 5. i 6. razredi – subotom u 12 h

Ministanti – prve subote u mjesecu u 18 h

Novi raspored vrijedi od 1. studenoga

Skip to content