Župa sv. Vida Mučenika - Zagreb, Petruševec

VJERA I EUHARISTIJSKO SLAVLJE (MISA) – TEMELJI KRŠĆANSTVA (7)

Rekli smo da uz naravnu vjeru postoji i nadnaravna.Ona je zapravo Objava. Za nas kršćane Isus je objavitelj Božje istine u koju mi vjerujemo i ona je predmet naše vjere.  Treba prije jasno naglasiti da to što mi vjerujemo nije nešto u zraku, nešto nesigurno ili maglovito. Isus jamči da govori istinu. Ako ikome možemo vjerovati, možemo Isusu sigurno više od sviju.  Zato je nadnaravna vjera itekako razumna i o njoj se može razgovarati, o njoj se može misliti, postavljati pitanja i diskutirati.Nadnaravna objava ima svoju postupnost. Isus govori ono što možemo u ovom trenutku razumijeti. Isus je posrednik i punina objave i poslije Isusa ne može više biti neke nove objave.Ta je nadnaravna Objava povjerena Crkvi kao zajednici da je čuva i tumači.U razumijevanju vjere se može rasti.Nadnaravna je Objava zapisana kao Božja riječ u Svetom pismu – Bibliji. Ipak kršćanska  vjera nije religija Knjige. Da riječi Svetih kniiga ne ostanu mrtvim slovom, treba da nam Krist , vječna Riječ živoga Boga, po Duhu Svetom „otvori pamet da Pisma razumijemo“ (Lk 24,45) Zapisana Božja riječ traži razumijevanje  Duha i ona zapravo sadrži četiri smisla. 1. slovo uči događaje, 2. alegorija=značenje uči što vjerovati, 3. moral uči što činiti, nuka nas da pozitivno djelujemo, a anagogija=ono što nas uznosi prema nebu, kamo težiti.( vidi KKC br. 117-118) Sveta pisma sadrže riječ Božju i jer su nadahnuta – zaista su riječ Božja. Ona ima svoje autore ali pravi autor je sam Bog.

Općenite župne informacije

Svete Mise

  • od utorka do subote – 19:00 sati
  • nedjeljom – 8:30 i 11:00 sati
  • ponedjeljak – Nema večernjih sv. Misa

Uredovno vrijeme rada župnog ureda

  • od utorka do petka, od 18.00 do 18.45 sati

Molimo Vas da poštujete uredovno vrijeme rada župnog ureda.

Ostale župne aktivnosti

  • svaki dan u 18:30 sati je KRUNICA
  • svaki četvrtak u 18:00 sati je KLANJANJE PRED PRESVETIM OLTARSKIM SAKRAMENTOM
  • klanjanje pred PRESVETIM OLTARSKIM SAKRAMENTOM se ne održava u ljetnom i Božićnom ciklusu
  • svaki petak u Korizmeno vrijeme u 18:00 sati je KRIŽNI PUT

Misne nakane

23. 6. 2024. – 29. 6. 2024.

Dvanaesti tjedan kroz godinu

ED

23. 6.

8.30 PRO POPULO
UTO

25. 6.

19.00 + Slavko Tomšić, Emilko i Janja Tutić
SRI

26. 6.

19.00 + Ivo Komljenović
ČET

27. 6.

19.00 Na nakanu
PET

28. 6.

19.00 Zajedničke nakane
SUB

29. 6.

19.00 + Mijat Tolić, Anto, Jela i Anto Kurtušić

Raspored župnih kateheza

Župne kateheze se nastavljaju početkom rujna 2024.

Skip to content