Župa sv. Vida Mučenika - Zagreb, Petruševec

VJERA I EUHARISTIJSKO SLAVLJE (MISA) – TEMELJI KRŠĆANSTVA (9)

Uz ljudsku vjeru postoji Božja ili objavljena vjera koja se temelji na onome što nam je objavio sam Bog ili za nas kršćane Isus Krist.

Sadržaj te objavljene vjere  nalazi se u obrascu Apostolskog  vjerovanja, pa će nam ono biti temelj našeg govora o tome što je sadržaj Objavljene- Božje  vjere.

Vjerovanje počinje s priznavanjem Boga, koji je pobliže opisan s tri predikata: Otac – sveopći vladar – stvaratelj,  to znači grčka riječ koju obično prevodimo sa latinskog svemogući.Moramo dakle najprije razmisliti o pitanju: što znači kad vjernik priznaje Boga? Tu je uključeno i pitanje što znači kada Boga obilježujemo nazivima „Otac“, „svemogući“  ili sveopći vlladar i „stvaratelj „ ili stvoritelj.

Prije svega valja jasno naglasiti da svome narodu Bog objavljuje ime..Izraelci se naime nisu usudili Boga nazvati nekim imenom jer on nadilazi beskrajno sve nas i sve stvorenje. On je dramatično veči nego što mi možemo zamisliti. Mi postojimo, ja jesam ali taj ja jesam umoćen je u jedan ja Jesam, kako sebe naziva Bog, ali koji je dramatično veći od nas. Naša suvremena civilizacija dramatično je podcjenila alfu i omegu svega=prauzrok svega s kojim bi trebali živjeti u harmoniji. Tko nije u harmoniji, iskrivljen je! Uvijek u nama postoji dio nas koji nije u skladu s harmonijom postojanja. Boga se do kraja ne može shvatiti ali on se objavljuje onima koji vjeruju i ljube ga te žele živjeti u harmoniji s njim.

Općenite župne informacije

Svete Mise

  • od utorka do subote – 19:00 sati
  • nedjeljom – 8:30 i 11:00 sati
  • ponedjeljak – Nema večernjih sv. Misa

Uredovno vrijeme rada župnog ureda

  • od utorka do petka, od 18.00 do 18.45 sati

Molimo Vas da poštujete uredovno vrijeme rada župnog ureda.

Ostale župne aktivnosti

  • svaki dan u 18:30 sati je KRUNICA
  • svaki četvrtak u 18:00 sati je KLANJANJE PRED PRESVETIM OLTARSKIM SAKRAMENTOM
  • klanjanje pred PRESVETIM OLTARSKIM SAKRAMENTOM se ne održava u ljetnom i Božićnom ciklusu
  • svaki petak u Korizmeno vrijeme u 18:00 sati je KRIŽNI PUT

Misne nakane

16. 6. 2024. – 22. 6. 2024.

Jedanaesti tjedan kroz godinu

NED

16. 6.

8.30 PRO POPULO
UTO

18. 6.

19.00 + Kata i Drago Sinanović
SRI

19. 6.

19.00 + Damir i Alojz Krsnik
ČET

20. 6.

19.00 + Vojko i Ana Egredžija i Angelina Delić
PET

21. 6.

19.00 Zajedničke nakane
SUB

22. 6.

19.00 Za sve žrtve ideologija i totalitarnih režima

Raspored župnih kateheza

Župne kateheze se nastavljaju početkom rujna 2024.

Skip to content