Život u Duhu Svetom = duhovni život

Slavlje primanja sakramenta Sv. Potvrde povod je da razmislimo o duhovnom životu. Duhovni život, njegovo shvaćanje i praksa  vezana je uz shvaćanje Boga, čovjeka i života. Ovisno o tome kako pojmimo te stvarnosti dajemo i odgovor na duhovni život. Kriva shvačanja Duha i duhovnog života uvijek su vezana uz nedostatna, manjkava ili kriva shvaćanja Boga. Bog naime zove svakog čovjeka. Njegova milost je PONUDA koja se ovisno o shvaćanju prihvaća, ili ne prihvaća, živi ili se odbija. Zapravo po plodovim se vidi da li je netko prihvatio ili odbacio Božji život. Nažalost mi i plodove često tumačimo nedostatno ili čak krivo kad kao plodove duhovnog života uzimamo pobožnost i neke vanjske radnje. Trebamo razlikovati religioznost od duhovnosti. Duhovnost je uvijek vezana uz smisao i stav neke osobe. Zato mi kao prave plodove zdrave duhovnosti uzimamo: 1. radost koja nije vezana uz stanje moga života nego uz Boga i njegova obećanja. Radujem se zbog Isusove pobjede a ne zbog ovakvog ili onakvog mog životnog stanja; 2. mir koji daje Isus a ne svijet; 3. oslobađanje i liječenj rana Isus me liječi od kompleksa i svih negativnih stvari; 4. sloboda Isus mi daje slobodu tj. više ne robujem požudama; 5. oslobođenje od straha. Tko se Boga boji ničega se više ne boji. Čovjek Duha vođen je ovakvim nazorima na svijet. On je raspoloživ za nadahnuća Duha Božjega!

 

Povezane obavijesti